Sekce

Galerie

/gallery/bels1.jpg

Paní Nerozhodná - to jsem já. A tak jsem si sepsala seznam autorek, kterých bych se chtěla ptát, a Karolka vybrala číslo. A ambra se vůbec nezlobila :-)

Chcete vědět, kdy přicházejí nápady? Kdy se dostane do transu? A která generace je vlastně ta příští? Tak neváhejte a čtěte ;-)

1. Kdo je ambra? Co má ráda?

Ambra je opravdu jen nick, který nic neskrývá. Celý život jsem až trapně čitelná a průhledná (pozor – ne upřímná, jde mi mráz po těle z takových těch upřímných přes mrtvoly), což je někdy výhoda, někdy ne, ale nic moc už s tím nenadělám. Je to jméno mé oblíbené (jedné z mnoha) literárních hrdinek (Na východ od ráje, ale její tatínek jí ho dal taky jako citaci z jiného zdroje) – možná je mi blízká tím, že musela celkem zásadně volit (i když mě čím dál častěji napadá, jestli ty moje „volby“ nejsou jen iluze a jestli nejsem jen zmítána okolnostmi). Mám ráda jistou nepravidelnost v životě, což mě po letech práce na (z pohledu jiných) úžasných pozicích přivedlo k pracovnímu osamostatnění. S tím souvisí další věc – mám ráda, když nemusím poslouchat žádného chlapa (otec se u mě moc nekonal a moje mamka je prostě příliš velká individualita – to vás holt ovlivní). Mám ráda svou rodinu. Mám ráda tlusté knížky. Mám ráda film, který mě dokáže rozhodit i na pár týdnů. Mám ráda dobré víno ve společnosti dobrých přátel. Mám ráda ženskou solidaritu. Té, když je pravá, se nic nevyrovná!

2. Kdy a kde tě přepadnou nápady na příběh?

Klasika – večer před usnutím – tisíckrát jsem si říkala, že si to budu zapisovat, ale jsem líná… Ráno pak lovím takový ten odvar z bramborových slupek…

3. Co prožíváš při psaní? Jsi nad věcí, nebo trpíš se svými postavami?

Prožívám hlavně časový tlak (blíží se půlnoc, ještě tak hoďku a měla bys to zabalit!), ale někdy se dostanu do takového příjemného transu, kdy prsty nestíhají (o to víc se pak ale tento text, který vzniká zdánlivě snadno, musí dolaďovat). Jsem asi cvok, ale opravdu mě dokáže dojmout vlastní povídka, ale až s pořádným odstupem…

 

4. Co tvá rodina říká úletu zvanému fanfiction - chytají se za hlavu, nebo se ti smějí?

Rodina… Můj Edward domácí je blíženec, takže jednou je rád, že mi po delší době svítí oči, pak zas remcá, že zanedbávám děti… To máme asi všechny podobně. Nejstarší dcera je kritik, mladším jsem nakukala, že pracuju. Skutečně mi asi fandí mamka, ale ta s námi nežije, takže se jí ten lehký chaos moc nedotýká…

5. Kdyby ses mohla stát postavou v knize a prožít její příběh, koho by sis vybrala?

To je možná nejtěžší otázka. Fascinují nás hrdinky, které prožijí a překonají skutečné drama. Ale mně už se do dramat nechce… Ale ty emoce… Přesně chápu, proč Steph tolik zdůrazňuje tu neměnnost upířích citů a upíří vášně. Je v mém věku a ví, že pokud se nechceme co dva roky vrhat do náruče nových lásek, tak jsou pro nás motýlci někde mezi žaludkem a srdcem definitivně pasé a můžeme si je dopřávat jen zprostředkovaně přes knížky a filmy. No, u některých témat je to hodně o tenkém ledu, takže já to šibalsky uzavřu a řeknu, že taková Angela k Benovi určitě necítila nějakou lásku druhé kategorie…

 

6. Jaké pohádky jste doma četli dětem před spaním?

Proč ten minulý čas? Vzhledem k věkovému rozptylu to aktuálně vypadá takto:  Nejstarší čte povídky na Stmívání-ff (jinak plkáme o tom, co zrovna obě čteme – jen Bukowského Ženy jsem jí tuhle nepřiznala), prostřední výběrově Andersena (Děvčátko se sirkami – ne, to bych mu neudělala), Dětskou Bibli, Strom pohádek, Nepila, Čapky, nejmladší je hodně na poezii. Sejdeme se nad Pipi. Prohlášení „Tak ahoj učitelko, až budu tu nábosilku potřebovat, tak se stavím,“ je tak trochu mým výchovným krédem. Ale vážně mi zatrnulo, když jsme s nejmladší odcházely ze zápisu do MŠ, ona se mezi dveřmi ohlédla, upřela oči na ředitelku a rozloučila se „Ahoj učitelko.“ Pravda je ale taková, že četbu hodně prokládáme cd, vede Povídání o pejskovi a kočičce namluvené Karlem Hogrem.

 

7. Tvůj vzkaz příštím generacím? :-)

Ty bláho! Než jsem si přečetla tuhle otázku, tak jsem si myslela, že já jsem ta příští generace! :-)  Když budu parafrázovat Fučíkovo Lidé, bděte!, tak rozhodně Lidé, čtěte!, a potom klasika: Milujte se a množte se!  Mám Vás ráda, děkuji za pozornost.

 

Povídky od ambry

Uživatelé musí být přihlášeni pro psaní komentářů.

Komentáře

«   1 2 3   »

Popoles

35)  Popoles (10.05.2010 12:29)

Myslím, že otázky i odpovědi byly tak vyčerpávající, že se nenám na co zeptat .
Jen bych chtěla podotknout, že i kdybych nevěděla koho Neb zpovídá, poznala bych Tě Ambro, protože tvůj osobitý styl se projevuje nejen v povídkách, ale i v odpovědích na obyčejné otázky.
Prostě je jedinečný a mě se moc líbí :)
Někde v odpovědích jsi říkala, že píšeš cosi reklamního pro manžela - myslím, že i leták s reklamou na krém na boty, by v tvém podání, byl literární zážitek.:D:)

Hanetka

34)  Hanetka (10.05.2010 11:10)

No, mám-li být upřímná, já žádný chlad necítím. Naopak, vřelost, cit a upřímnou náklonnost (vlastně přímo lásku) k jazyku, psaní i tématu. A jsem nadšená, že jsem zase objevila někoho, kdo je naladěný na stejnou notečku jako já.

Evelyn

33)  Evelyn (10.05.2010 10:48)

Asi ani nemám žádnou otázku Jen Ti chci veřejně složit poklonu a vyjádřit svůj obdiv. Píšeš skvěle, Tvá témata jsou neotřelá a originální, styl Tvého vyjadřování perfektní a pro mě naprosto uchvacující. Jsem nedšená z obou Tvých povídek na pokračování a jsem moc ráda, že jsme Tě přes zpovědnici mohly lépe poznat nejen jako autorku, ale i jako člověka. Takže závěrem přeji hodně úspěchů v osobním životě a mnoho nápadů a inspirace při psaní

Karolka

32)  Karolka (10.05.2010 07:12)

Tohle vypadalo skoro na profesionální autorský rozbor - délkou. Jen je třeba nezapomínat na poslední, ale stejně důležitou součást vnímání literárního díla a to je mysl toho, kdo čte...
Jestli je mezi ambřinými prsty a klávesnicí chladný náboj, tak my ostatní jsme již dávno přimrzli ke klávesnici.
A zdar ženské solidaritě!

31)  ivv (10.05.2010 01:37)

Ambra, ach.., pamätám sa keď som ťa spoznala, bola si nick, ktorý ma upútal. Zdielali sme podobné názory na, trebárs hlúpy obrázok.., alebo niejakú hovädinu, ale na tom nič nieje, sme milovníčky twilight, tak to proste je.

Čo sa týka tvojho písania, tak na "Západ od ráje", som nečítala, z prostého dôvodu..Carlisle a Esme. Myslím si, že s tým si aj počítala. Proste, keď som si ich dvoch predstavila, tak ma prešla chuť. Hlúpe, ale je to tak (čo tak Danka a Janko), keď by sme preberali tw., tak by sme prišli na to, že Jakob, Esme, Carliste, atď niesú až tak obľúbeny. Ľahké a ani vek to neovplyvní.
Ale čítala som tvoju poviedku "Drahý čtenař promine" a môžem podotknúť, že z prvých dielov doslova číši zlosť, síce, pribeh si to aj vyžaduje.
Čo sa týka toho čo čítam, trebár čohokoľvek, som senzorická na taketo veci, môže byť autorka mladá, aj trebárs malá a vidno, že je to mysľou ešte dieťa a aj tak sa dá nájsť v tom jej diele, jej vnútorná energia a vášeň. Vtedy sú slová, dokonalé vety - nula. A samotná autorka neskôr jednoznačne dospeje.

Ale odbočila som od témy, čo sa týka písania.., tvojho písania, musím povedať, je to uchvacujúce, tým nechcem povedať úchvatné, lebo to slovo vystihuje niečo úplne iné.
Darmo, vek hrá svoju rolu, čiže vieme, že pisať teraz, je pre nás ľahšie. Teraz sme si dúfam porozumeli.

Si skvelá spisovateľka, o tom niet pochýb, len v tvojej tvorbre cítim zlosť, sála z toho všetkého čosi negatívne a nemám na mysli, že by to bol zámer. Nieje to z mojej strany niejaka výčitka, len konštatovanie a môj pocit.
Tvoj temperament číši z každého slova, až je čitateľ nasýtený.
Mám pocit, že tá medzera medzi tvojími prstami a klávesnicou ma chladný náboj.

No a dúfam, že sa neprikloníš k humornému zvrhnutiu poviedkového deja, lebo to sa deje viacerým autorkám, dráma je dráma. Nechcem povedať, že je na tom čosi zlé, z môjho pohľadu je to veľmi jednoduché, ako humor a literatúra.
Iste, niekoho to baví, len myslím, že byť sarkastický a ironický a aj humorný je jednoduché, prosté, jednoducho prirodzené.

Ostatne k môjmu komentu.., si dobrá spisovateľka.

Heslo: "Mám ráda ženskou solidaritu", tak to som ja mimo mísu.
Cez to všetko som ti to chcela napisať.

giselle

30)  giselle (10.05.2010 01:34)

moc pěkná zpověď...jsem se hezky zasmála na dobou noc

ambra

29)  ambra (09.05.2010 23:47)

Dobrou noc, děkuji všem za pozornost, a ještě speciální dovětek pro Bye : Ano, opravdu nerada běhám

Karolka

28)  Karolka (09.05.2010 23:28)

Dobrou noc, ambro, Bye. Jsem totálně grogy. Krásné sny a ať vás líbá Múzák!

Bye

27)  Bye (09.05.2010 23:28)

Já zase rychlostí slovo za deset minut potím další FL. Ne, prostě to nejde, jdu hají...

ambra

26)  ambra (09.05.2010 23:19)

Ach, omlouvám se, ale teď pracuju u vedlejšího PC za mrzký peníz (smolím texty letáků pro Edwarda domácího), no a to je skutečně povznášející zážitek! Bye, ano, vše souvisí s dobou...

Bye

25)  Bye (09.05.2010 23:02)

Díky, podprdu si nechej.
Ale jo, tak nějak jak to píšeš jsem to vycítila.;)
BTW já na to teda měla s chlapama štěstí, takže jsem to nikdy nemusela řešit, ale šáhnout bych na sebe nechala jenom jednou (taky mi to vždycky maminka kladla na srdce!)
Ale v případě Esmé zrovna myslím narážíme právě na tu dobu, co se v ní člověk narodí, žejo ;)

ambra

24)  ambra (09.05.2010 22:52)

Bye, začíná skutečný dušení striptýz... Jsem cíťa hrozná, i když jsem dost extrovert, ale rozbulí mě kdejaký idiot. To mám asi s oběma trošku podobně (i když Esme dělala statečnou, já jí to nevěřím!). Ale v lásce jsem byla dost cílevědomá (asi jediný obor, jinak cílevědomost a ctižádostivost - to nejsou moje kámošky)... Já bych se tolik let nenechala otloukat! Bella z LČ se nám teprve vybarví a vybarví se dost do mě, to můžu prozradit

ambra

23)  ambra (09.05.2010 22:48)

Markétka, Karolka: Jen houšť, já budu mít zase odřený záda, jak mě to nafouknutý ego odere o strop
Paji: teď jsi to vyhmátla! Celý život špekuluju nad tím, jak někoho DONUTIT, aby si mě zamiloval!:D. No a ty generace... Ufff, já nikdy nechápala, jak to mamka myslí, když si poklepávala na hlavu a říkala: "Tady, berunko, tady se nic moc nemění," (reakce na mé stupidní dotazy - a mami, nejsi na to stará?)

Karolka

22)  Karolka (09.05.2010 22:42)

paji: Dobrou. Nesmutni.

pajinka2004

21)  pajinka2004 (09.05.2010 22:41)

Já musím jít spinkat, padá na mě nostalgie a smutek...

Bye

20)  Bye (09.05.2010 22:41)

Zeptala jsem se Nebrasky, zeptám se i Tebe.
Jak moc jsi Bella z Laskavý čtenář..., jak moc jsi Esmé z Na západ...?
No, na Bellu z Bella a Sebastián se Tě radši ptát nebudu. I když... třeba nerada běháš...

pajinka2004

19)  pajinka2004 (09.05.2010 22:40)

Já se snad ani na nic zeptat nechci, nebo spíš nejprve musím vstřebat to, co jsem se teď dozvěděla. Jen prostě musím: Nikdy by mě nenapadlo, že tohle zpovídání bude tak zábavné a v podstatě tě donutí si člověka zamilovat a popřemýšlet nad jeho povahou. Líbí se mi, že se tady scházejí různé generace a není to nijak vidět. Tady jsou si všichni v podstatě skoro rovni... (nechci rozepisovat, co myslím tím skoro a ani nijak nenarážím na nějaké věkové rozdíly - vlastně ani nevím, kolik ti je). Raději končím, zase melu kraviny. Občas se mi to stává.
Jen pro shrnutí: tenhle nápad se mi líbí víc a víc.

Pehy

18)  Pehy (09.05.2010 22:35)

No a věř, že ty to tady umíš asi ze všech nejlíp xD Třeba "Ráj" no OMG! Ten mě naprosto dostal těch 5 dílu co už máš jsem četla asi 10x a můžu pořád dokola a dokola. Navíc v průběhu každyho toho čtení s mýho pokoje vychází "ÁÁÁÁ to je krásný" Moje máma si už asi myslí, že jsem mentálně mimo xD

Karolka

17)  Karolka (09.05.2010 22:33)

ambra: To můžeš. A upřímně - od dob, kdy se narodila Nebrasčina Myška, se mnou žádná povídka tak nezamávala, jako tvůj Laskavý čtenář...

ambra

16)  ambra (09.05.2010 22:31)

Markétko, děkuju, taky za krásný mail, který jsem před chvílí našla. Samozřejmě ono "pro radost" zahrnuje nejen ten "tvůrčí proces" (haha), ale (možná nejvíc) ty reakce. Nikdy mě nepřestane fascinovat, že SKUTEČNĚ můžu někomu na chvilku ovlivnit emoce...

«   1 2 3   »

Hledat

Přihlásit

Už. jméno:

Heslo:

Registrace

Aktuální články

Napsali jste

Náhodný obrázek